Posiadacze zwierząt domowych wybierając do swojego domu wyposażenie, akcesoria, a nawet środki czystości muszą zachować szczególną rozwagę, by niechcący nie zaszkodzić pupilowi. Nawet nawilżacz powietrza do domu, w którym żyją zwierzęta nie może być wybrany przypadkowo. Dlaczego? Jaki sprzęt w takim razie kupić? W tym artykule dowiesz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć o nawilżaczach powietrza jako posiadacz zwierząt.
Nawilżanie powietrza a zwierzęta domowe
Suche powietrze w mieszkaniach staje się wiodącym problemem głównie zimą w sezonie grzewczym, zaś latem w okresach wysokich temperatur połączonych z brakiem opadów. Jego skutki odczuwamy bardzo szybko w postaci przesuszonej skóry, piekących ust i oczu, zmęczenia, bólów głowy, problemów ze snem oraz większą podatnością na infekcje. Choć może to nie być dla nas zauważalne, zwierzętom zbyt suche powietrze również może dokuczać. Ze względu na nas i naszych czworonożnych przyjaciół warto zatem zadbać o to, by wilgotność powietrza mieściła się w optymalnych normach, które wynoszą 40-60%. Nie wszystkie dostępne metody nawilżania powietrza będą jednak dobre dla zwierząt.
Przegląd dostępnych metod nawilżania powietrza
Nawilżać powietrze można za pomocą domowych metod bądź korzystając z profesjonalnych urządzeń. Domowe sposoby cechują się niską efektywnością i nietrwałością efektów, dlatego też sprawdzają się wyłącznie przy niedużej utracie wilgotności powietrza. Do domowych metod zalicza się:
- kamionkowe, ceramiczne pojemniki napełnione wodą, które wiesza się na kaloryferze
- wieszanie na kaloryferze mokrych ręczników
- suszenie prania w mieszkaniu
- zostawianie w wannie wody po kąpieli i otwarcie łazienki
Późną jesienią i zimą efektywne nawilżenia powietrza jest możliwe tylko przy użyciu profesjonalnego sprzętu. Na rynku jest go sporo, jednak jaki nawilżacz powietrza do domu powinien wybrać właściciel zwierząt domowych? Okazuje się, że nie ma tu pełnej dowolności.
Nawilżacze powietrza korzystają z trzech metod nawilżania powietrza:
- ewaporacyjnej – metoda odparowania wody na zimno
- ultradźwiękowej – cząsteczki wody rozbijane są ultradźwiękami i oddawane do pomieszczenia
- parowej – pod wpływem wysokiej temperatury powietrze jest nawilżane para wodną
Każda metoda ma swoje wady i zalety, jednak jeśli w naszym domu znajdują się zwierzęta, najlepszym rozwiązaniem będzie wybór nawilżacza ewaporacyjnego. Ultradźwięki, choć dla nas są niesłyszalne, drażnią zwierzaki, zaś nawilżacze parowe dodatkowo podwyższają temperaturę w pomieszczeniu, co nasi pupile również mogą znieść nie najlepiej.
Skoro dla dobra naszych zwierząt powinniśmy zdecydować się na ewaporacyjny nawilżacz powietrza, warto zapoznać się z jego specyfiką. Jeśli chcemy wyciągnąć z niego maksimum korzyści oraz przykładamy dużą uwagę do jakości i stawiamy raczej na sprzęt, który będzie nam służył przez lata, najlepszym wyborem będzie urządzenie z wyższej półki – szczególnie polecana jest niemiecka firma Venta.
Ewaporacyjny nawilżacz powietrza do domu nie pracuje zbyt głośno – słyszalny jest szum, który większości osób nie przeszkadza w wypoczynku i śnie. Nieduży pobór energii pozwala na częste korzystanie z nawilżacza, a dodatkowo koszty redukuje brak konieczności stosowania wymiennych filtrów. Niewiele czasu trzeba też poświęcić konserwacji urządzenia – na bieżąco trzeba jedynie uzupełniać wodę w basenie, zaś jej całkowita wymiana wraz z czyszczeniem basenu jest konieczna co 2 tygodnie.
Nawilżacz ewaporacyjny Venta nie tylko nie będzie przeszkadzał zwierzętom domowym, ale dzięki funkcji oczyszczania zredukuje również ilość sierści w powietrzu. Jest to zatem bardzo korzystne rozwiązanie dla wszystkich miłośników i hodowców zwierząt domowych.