Gotyk nie jest stylem ani popularnym, ani szczególnie lubianym. W dobie nowoczesnych aranżacji kuchennych i tendencji raczej w stronę jasnych kolorów, gotyk stoi raczej na odległej pozycji. Niemniej styl ten jak każdy inny ma swoich zwolenników i warto poświęcić mu odrobinę uwagi, chociażby dla czystej ciekawości. być może przypadnie naszym czytelnikom do gustu i postanowią wprowadzić elementy stylu gotyckiego do swoich kuchni.
Czym jest styl gotycki?
Jak sugeruje nazwa, styl ten ma na celu zaczerpnąć jak najwięcej elementów kojarzonych z rozwiązaniami architektonicznymi typowymi dla okresu późnego średniowiecza, kiedy to gotyk rozprzestrzenił się z Francji, później Anglii na pozostałe części Europy. Zaczerpniętymi elementami są między innymi surowa cegła, elementy kute, metalowe. Dominującą kolorystyką są odcienie czerni, szarości – innymi słowy kolory ciemne, przygnębiające, aczkolwiek nie jest to regułą. Nastrój, jaki wytwarzają wnętrza w stylu gotyckim jest chodny, mroczny, tajemniczy. Często przywodzą na myśl średniowieczną piwnicę, loch, wnętrza zamku czy innych zabudowań.
Przykłady kuchni w stylu gotyckim
Jak widać na umieszczonym powyżej zdjęciu do aranżacji kuchni zostały wykorzystane tylko elementy nadające odrobinę tego klimatu. Przede wszystkim w oczy rzucają się krzesła metalowe w czarnym kolorze, które nadają surowości i charakterystycznego dla wczesnych epok stylu. Do tego dochodzi cegła w ciemnoszarym kolorze na ścianie pomiędzy meblami wiszącymi i stojącymi. Kolejnym elementem jest czarna lampa wisząca nad stołem i bardzo ciemna podłoga drewniana. Mimo, iż ściany i meble są bardzo jasne, to wstawki gotycki nadają kuchni złowrogiego, lekko mrocznego nastroju.
Innym materiałem, który dobrze sprawdzi się w stylizacjach gotyckich jest kamień. Na kolejnym przykładzie widzimy część ściany zbudowanej z kamienia, tworzącej imitację sklepienia przypominającego wnętrza piwnic czy lochów. Bardzo ładnie komponują się z tym stylizowane drewniane meble. Kamienny blat dodatkowo potęguje surowość wystroju kuchni. Zwieńczeniem całości jest czarny, kuty żyrandol imitujący wiszący świecznik.
Jeśli styl gotycki w wystroju wnętrz kuchni nie przypada Państwu do gustu odsyłamy do poradnika na temat wystroju kuchni na wymiar, w bardziej przystępnych wersjach aranżacyjnych.